Из опыта работы



Урок англійської мови у 2 класі. Вчитель Скорик І.О.
Тема: How important are animals for you.
Мета:  Вивчити лексику до теми «Animals», практикувати вживання цих слів у мовленні учнів,відпрацювати написання цих слів, розвивати навички говоріння,повторити англійський алфавіт, закріпити знання про відкритий та закритий склад, навчитися читати голосну «Аа» у відкритому та закритому складі, виховувати любов до природи та тварин.
Обладнання:  Картки для індивідуальної роботи, мультимедійна презентація до теми «Animals»,тематичні таблиці, таблиця з англійським алфавітом, віяло з англійських літер.
Хід уроку
1.   Привітання. Повідомлення теми та мети уроку.
Good morning, children!
Діти у відповідь читають вірш Good morning, to you!
1.2.Фонетична зарядка.
T:  How are you?
 P-1: I am fine.
T:   And how are you?
P-2: I am fine too.
T:  Are you fine?
P-3: Yes, I am.
T: What is the weather today?
P-4: The weather is fine.
T: Who is absent today?
P-5: Nobody is. All is present.
1.3.      Перевірка домашнього завдання.
T: And now lets check up your home task. Вдома ви повинні були роз’єднати слова і написати назви тварин у стовпчик.
  Ann, read please, the first word is ….
  P-1: squirrel.
  T:Yes you are right. The next word is…
1.   Monkey
2.   Giraffe
3.   Cat
4.   Mouse
5.   Horse
6.   Duck
7.   Cow
8.   Dog
9.   Goose
10.        Chicken
11.        Hen
12.        Rabbit
T: Good, nice of you children! And now let’s check up the next task.
1.   Is it a lion or a mouse?
It is a lion.
2.   Is it a cow or a horse?
It is a horse.
3.   Is it a fish or a snake?
It is a fish.
4.   Is it a crocodile or a snake?
It is a snake.
5.   Is it a hen or duck?
It is a duck.
6.   Is it a cat or a dog?
It is a dog.
Thank you very much, children!
Основна частина уроку.
2.1.Повторення лексики вивченої на минулому уроці.
Т: На минулому уроці ми з вами вчили слова до теми «Animals».
Давайте повторимо їх.
T: What is it?
P-s: This is…
T: Do you like cats?
P-s: Yes, I do. I like cats.
T: Do you like rats?
P-s: No, I don’t. I don’t like rats.
2.2. Введення нової лексики.
And now let’s learn new words.
( мультимедійна презентація)
2.3. Закріплення лексики за допомогою лексичних вправ.
Розподіли слова у 2 стовпчики: Domestic animals/ Wilde animals
2.4. Відпрацювання написання слів.

Встав пропущені букви.

2.5. Робота в парах.
Розв’язання кросворду.

2.6.Робота в групах.
Вгадай зашифроване слово.( Вчитель дає учням набір цифр, де кожна цифра відповідає порядковому номеру літери в алфавіті )

2.7. Вірші про тварин.
T: Who knows a poem about animals?
P-1: I am a cat.
I look for a rat.
My name is Pete.
I like to eat.
P-2: I am a dog.
I grow for a frog.
My name is Mark.
I like to bark.

P-3: I am a fox.
I look for a box.
I have a plan-
to catch a hen.

P-4: I am a monkey.
My friend is donkey.
My name is Pride.
I like to ride.

2.8. Фізкультхвилинка

2.9. Повторення англійського алфавіту.
And now let’s sing our alphabet song.
( Спів пісні)

3.0. Відпрацювання співвідношення між літерою та звуком.
And now let’s work with our  alphabet.( Вчитель показує спочатку букву а потім звук, діти називають і то і інше)
3.1. Leterfun
Письмове завдання: з’єднай велику, малу літеру та звук.

3.2. Повторення голосних літер.
Т: Скільки літер є в англійському алфавіті?
P-s: В англійському алфавіті є 26 літер.
Т: А скільки голосних?
P-s: В англійському алфавіті є 6 голосних літер.
Т: А скільки приголосних?
P-s: В англійському алфавіті є 20 приголосних  літер.
Т: Хто може назвати голосні літери?
P-s: A,E ,I ,O ,U, Y.
T: Запам’ятайте вірш:

A,E,I
Голосні літери знай,
O,U,Y
ти про них н забувай!
( ВИКОРИСТАННЯ МУЛЬТИМЕДІЙНОЇ ПРЕЗЕНТАЦІЇ )

3.3. Закріплення знань про відкритий і закритий склад.
Т: Скажіть мені будь ласка,що таке відкритий склад?
Відкритий склад – склад який закінчується на голосну.
Т: А що таке закритий склад?
Закритий склад – склад який закінчується на приголосну.
Т: А як читається голосна у відкритому складі?
Так як в алфавіті.
Т: А як читається голосна у закритому складі?
Навпаки.

3.4.Читання
Ну а зараз давайте навчимось читати голосну «Аа» у відкритому та закритому складі. (Вчитель роздає картки для читання)

         Aa - [еі] - name, Kate, take, make, cake, game.
  Aa - [ æ ] -   apple, cat, can, and, flag, man.
Вчитель пояснює читання цих слів. А потім діти читають їх самостійно.
( ВИКОРИСТАННЯ МУЛЬТИМЕДІЙНОЇ ПРЕЗЕНТАЦІЇ )

3.5. Читання і переклад тексту.
My cat 
I have a cat. It's name is Red. Red can play and jump.
It likes fish and milk. It's funny. I like my cat.
Заключна частина уроку
4.1.Підбиття підсумків уроку.
Т: Що вам сьогодні сподобалось?
Т: You worked very well today. Thank you, children!
       Оцінювання. Підбиття підсумків уроку.
4.2  Задання і пояснення Д/з.
4.3. Прощання
Our lesson is over. Goodbye children!


Урок математики за різнорівневою технологією навчання у 2 класі.

Письмове додавання двоцифрових чисел .
В.В. Ромашкіна, вчитель вищої категорії
ЗНЗ № 7, м. Мелітополь

ТЕМА: Письмове додавання двоцифрових чисел .
МЕТА: Навчити учнів швидко виконувати письмові  і усні обчислення     
             суми  в межах  100; формувати вміння додавати двоцифрові    
             числа;
              вчити працювати за алгоритмом;
             повторити компоненти дії додавання;
              таблиці додавання у межах 10.
              Розвивати мислення, техніку швидких і правильних обчислень,
              математичну мову, творче мислення, навички самоконтролю.
              Виховувати інтерес до математики, любов до природи, дбайливе
              ставлення до навколишнього середовища.
Обладнання: Для учителя: структурно-логічна схема №1, відповіді до     
                       завдань, магнітофон, мультимедійна система, презентація,           
                      ілюстрації тварин.
                      Для учня: планшети, різнокольорові фішки для позначення  
                     рівнів, шифр, схема
Програма  для середньої загальноосвітньої школи. 1-4 класи. К.: «Початкова школа». – 2006. (автор Богданович М., Кочина Л., Листопад Н., Шпакова В.)

Підручник: Богданович М.В.  Математика: Підруч. Для 2 кл. – К.: Освіта, 2003.
                                                      ХІД   УРОКУ.
І Організація класу до уроку.
  - Продзвенів уже дзвінок
     Починається урок
     Буде він такий цікавий,
      Тож гостей зібрав чимало.
 - Поверніться  обличчям до гостей і привітайте.
 - Поверніться  обличчям до мене. Разом зі мною ви відправитесь у цікаву подорож до країни Математики.

ІІ Актуалізація  опорних знань.
       1.Знайомство з планом  уроку.
*    Математична розминка. .
*     Хвилинка  каліграфії.
*    Проблемне завдання.
*     Вивчення нового матеріалу.
*    Фізхвилинка.
*     Багаторазове пояснення. Робота за структурно-логічною схемою № 1.
*    Рефлексія
2.Математична розминка.
- Якщо ви правильно розвяжете приклади, то дізнаєтесь  девіз нашого уроку.
        - Перш ніж приступити до розвязання згадайте, як називаються компоненти дії додавання? (Доданок, доданок, сума)
- Скільки одиниць у числі 37?(7)
- Скільки десятків у числі 90? (9)
- Скільки одиниць у числі 80? (0)
- Знайди суму чисел 43 і  8.(51)
- Перший доданок  32, другий доданок 8. Чому дорівнює сума? (40)
- Яке число більше ніж 22 на 7? (29)
- Назвіть найбільше двоцифрове число. (99)
-Розташуйте відповіді у порядку збільшення. Перегорніть і прочитайте девіз.

0                                  7              9             29                     40             51            

Щоб  людині    на  Землі   прожити,   природу   треба берегти  й  
      99
любити.
3.   Мотивація.  Повідомлення теми і  мети  уроку.
  - Сьогодні на уроці  ми  будемо  не  тільки  розвзувати приклади  на письмове додавання, а й дізнаємось багато цікавого про  тварин . Зясуємо, що відбувається у тваринному світі  і  чому  тварини  потребують  допомоги.
-         .
ІІІ Вивчення нового матеріалу.
1. Хвилинка  каліграфії.  Відгадайте загадку.                     
                            Хвіст трубою, спритні    ніжки –
                            Плиг із гілки на сучок!
                            Носить все вона горішки
                            В золотий свій сундучок.
                            В неї очі, мов горішки,
                            Кожушина хутряна,
                            Гострі вушка, наче ріжки, -
                            У дуплі живе вона. ( Білка).
- Якщо ви порахуєте кількість букв у  цьому слові, то ви  дізнаєтесь  скільки у білки гнізд. (Букв -5, отже і  гнізд у білки теж -5. Коли у гнізді стає брудно вона переносить білченят  в інше гніздо. Це ж саме вона робить, коли відчуває небезпеку. ) 

-  Сьогодні ми повторюємо написання цифри 5.
                              Починається пятірка
                              З того ж місця, що й четвірка.
                              Рівненько до серединки спускається
                                         І спинкою, як трійкою на клітинку спирається.                                                
                                         Так само ніжку закругляємо,
                              Хвостик зверху додаємо -
                              У верхній правий кут ідемо.
                                          І ось гарненьку пятірку маємо.
- Пропишіть цілий рядок. Перевірте якщо правильно зафарбуйте смайлик.
2. Пояснення нового матеріалу.
     1) Проблемне завдання.
  - Розвяжіть приклад розклавши кожне з чисел на розрядні доданки. (На дошці запис: 67+28= )
  - На які розрядні доданки розкладаємо 67? (60 і 7)
  - На які розрядні доданки розкладаємо 28? (20 і 8)
  - З якого розряду починаємо додавання? (З десятків, а потім додаємо одиниці)

67+28=60+7+20+8=80+15=80+10+5=90+5=95
- Чи зручно рахувати таким способом? (Ні.)
2) Знайомство з письмовим додаванням.
- Отже сьогодні я вас познайомлю з іншим способом.
- Це письмовий спосіб з формою запису чисел у стовпчик.
- Подивіться на таблицю. Як підписуються числа ? (Десятки під десятками, одиниці під одиницями)
- Чому не можна залишити 15 у розряді одиниць ? (15=1дес.5од.)
- Як записали  результат?
- З якого розряду треба починати виконувати письмове додавання? (З одиниць. Починати додавання з розряду десятків не можна, тому , що ще один десяток може перейти з розряду одиниць.)
   ДЕСЯТКИ
   ОДИНИЦІ
         6
          7
          2
          8
          8
         15
         9
          5

3)Знайомство з алгоритмом письмового додавання. (Читає і пояснює учитель)
+52
  36

  88
3. Фізхвилинка.
- Перш, ніж розпочати працювати далі треба відпочити.
- уявіть себе кішечкою, зайчиком, ведмедиком, пташкою.

4. Багаторазове пояснення. Робота за структурно-логічною схемою № 1.
     1) Розвяжіть приклад з коментуванням.
                25

Ч.С.Ж.           + 46
                          71
                         сл                   
      н
    с
   л
   о
     9
    7 
  1
   8
                  
       2) Розвяжіть самостійно. (Один учень за дошкою)
                    77
                  +12

                    8 9
                    он
3) Запишіть на планшеті отриману відповідь. Ті в кого правильно  працюють самостійно за червоним варіантом і зафарбуйте смайлик. (Викладіть перед собою червону фішку.)      
        
4) Робота з шифром.
   - А тепер подивіться у таблицю з шифром і під кожною цифрою відповіді підпишіть зеленою пастою відповідну букву. Про яку тварину зараз дізнаєтесь? (Слон. Вивішую малюнок.)
- А що ви знаєте про цю тварину ?
-  Слон – це найбільша тварина суші. Деякі слони-гіганти важать до 12 тон, це як 2 великі автобуси разом з пасажирами. Зараз  ці тварини під загрозою зникнення бо люди довгий час полювали на цих тварин. щоб здобути бивні.

Ч.          5) Розвяжіть приклади, скористуйтесь наступним шифром і дізнайтесь, ще про одну тварину, яка потребує допомоги.
                56            27
             + 22         +24
                78           51
зу           бр                         
- Як тільки роботу закінчуєте записуєте відповідь на планшет і підіймаєте сигнал.

С. Ж.  6) Всі інші працюють зі мною. Розвязують приклад з коментуванням.
   У
     Б
    З
     Р
    8
       5
     7
     1

 39
 39
 78
 Зу
-  А наступний приклад розвяжіть самостійно. (один учень за дошкою)
  30
             +   21
                  51
                  Бр
              Ви теж користуєтесь цим  шифром. Як тільки розвязали приклад записуєте відповідь на планшет.
      7) Перевірка  Ч. Запишіть свої відповіді на планшет.
          -  Перевірка С, Ж, Запишіть свою відповідь. Зафарбуйте смайлик.
          -  Ті, хто розвязав правильно працюють за синім варіантом .
- А яке слово у вас вийшло?( Зубр.  Вивішую малюнок)
–Що ви знаєте про цю тварину ?
 - Зубр -  найбільша тварина, яка мешкає у нашій країні. Вага – 1000кг  У хвилини небезпеки ця тварина може перестрибнути паркан висотою 2 метри.  Люди знищили всіх зубрів, що жили на волі і зараз залишились вони лише у заповідниках. Де займаються їх розведенням і збереженням.
Ч. 8) Ви виконуєте наступне завдання і користуєтесь новим шифром.                   Запишіть у стовпчик і знайдіть суму.
  да
пан
  89
60
           36+24=   60 пан                         

            48+41=89 да                                                                           

С.  9)  Розвяжіть приклади .Користуйтесь шифром. Відновіть записуєте на планшет.  Підіймаєте синій сигнал.
            38                               77
         + 22                            + 12
             60                              89
            пан                             да   
Ж.  10) Розвязуєм  з коментуванням.
         48
     +  12
         60
       Пан

. 11)   А тепер  розвяжіть самостійно. Після розв’язання записуєте відповідь на планшет і підіймаєте жовтий сигнал. Якщо комусь потрібна допомога, то підіймаєте руку. (Учень за дошкою)
        65
     + 24
         89
         да
 12)   Перевірка Ч.С. Ж. Зафарбуйте смайлик. 

- Яке слово у вас вийшло? (Панда. Вивішую малюнок)
- Можливо хтось щось знає про цю тварину ?
-  Панда -  це тварина, яка живе високо в горах , харчується лише бамбуком. Люди знищують ліси і на землі зараз залишилось тільки 700 тварин. Тому вони терміново потребують уваги людини інакше вони зникнуть.
     13)   Переходите до наступного завдання.
Ж.  Розвяжіть приклади письмово. Користуйтесь новим шифром.
   Запишіть відповіді на планшет і підійміть жовтий сигнал.
    31         19                       
рафа
  жи
      34
  52
+ 21       +15
   52          34
  Жи         рафа

С   Запишіть у стовпчик, користуйтесь новим шифром.
      35+17=52 жи
      22+12=34 рафа
Ч.   Підберіть цифри. Користуєтесь шифром до тієї частини де вставляли число і записуєте свої відповіді на планшет, підіймаєте свій сигнал.              
                

   + 47                 23
      5*             +  *4
       99                 57 
      Жи               рафа 
 14) Перевірка Ч. С. Ж.    Зафарбуйте смайлик. 
- Яке  слово утворили ? (Жирафа. Вивішую картинку.)
- Що вам відомо про цю тварину ?
- Жирафа – найвища тварина, її зріст – 6 метрів. Навіть маленьке дитинча має зріст – 2 метри. Люди вирубують дерева і тваринам нічим годуватись.
15) Спільне завдання для всіх варіантів. Розвяжіть приклад . Запишіть відповідь на планшеті.
                   
                    54
                +  46
                  100 
- Перевіряємо. До якого розряду відноситься одиниця ? (Сотні.)
- Де записали цей розряд ? (Перед  десятками )
*  Складіть задачу до даного виразу про тварин.
5. Різнорівневе домашнє завдання.
Ч.
С.
Ж.
  ІV Рефлексія .
1.   Підсумкова бесіда.
- Що вчились робити на уроці ?
- Хто всі завдання виконував правильно ?
- Про яких тварин говорили на  уроці ?
- Чому ці тварини звернулись до вас за допомогою ?
- Що треба робити, щоб тварини не гинули ?
- Не тільки тварини, а й рослини звертаються до вас по допомогу.
                                  Зрубали ялинку,
                                  На свято принесли –
                                  Малята веселяться,
                                  В лісу одні пеньки !
                                  Сіренькому зайчатку
                                  Нема сховатись де,
                                  І білці шишки зрілі
                                   Збирати вже ніде,
                                  Кружляє всюди вітер,
                                  А лісу не знайде !
- Чому саме зараз ялинка до вас звернулась ? (Бо на свято всі  встановлюють ялинку і навіть не замислюються, що  для того, щоб ялинка виросла потрібно 10 років. А вона у вас вдома постоїть тиждень – два – і на смітник. )
- Чим можна замінити живу ялинку ? (Штучною)


Українська мова

Вчитель : Каліберда Л.О.


Завдання 1–23 мають по чотири-п’ять варіантів  відповіді, серед яких лише ОДИН ПРАВИЛЬНИЙ.

 1. Однакова кількість звуків і букв у кожному слові рядка
А  заїжджати, щирість, їстоньки
Б  дзвонити, п'ятниць, український
В  йодистий, з'єднування, сьогодення
Г підйомний, щебечуть, джміль
Д  висаджують, зозулястий, перемивають

2. Літеру е на місці пропуску треба писати в усіх словах рядка
А  б..регти, восьм..ро, шел..ст, п..ріжок
Б  з..леніти, виш..нька, к..шеньковий, ч..рнетка
В  мавп..ня, книж..чка, вел..тень, тр..вожний
Г  шерш..нь, визволит..ль, м..гдаль, в..селощі
Д  ріднес..нький, жод..н, кис..нь, с..зонний
3. Спрощення приголосних на письмі відбувається в усіх словах рядка
А студен..ство, виїз..ний, тиж..невий
Б зліс..ний, щас..ливий, хвас..ливий
В доблес..ний, провіс..ник , ціліс..ний
Г гіган..ський, радіс..ний, облас..ний
Д учас..ник, корис..ний, невіс..чин
4. М'який знак на місці пропуску пишеться в усіх словах рядка 
А  брин..чати, дозвол..те, боягуз..кий, оган..бити

Б  кіл..цевий, красун..чик, монгол..ський, візуал..ний
В  різ..бяр, обвін..чати, виріз..бити, зат..марити
Г  павіл..йон, по-братерс..ки, на стежин..ці, Ізмаїл..ський
Д  устан..те, кур..йоз, на вишен..ці, неволен..ка

5. Подвоєння літер відбувається в усіх словах рядка
А  священ..ий, довгождан..ий, блажен..ий, спросон..я
Б  подорож..ю, Поволж..я, пам'ят..ю, суцвіт..я
В  л..яний, зран..я, він..ицький, об..ризкати
Г  безліч..ю, юн..ат, розкіш..ю, жовч..ю
 Д  Рус..о, мул..а, пен..і, барок..о
                         
6. Подвоєння літер НЕ відбувається в усіх словах рядка
                        А   нет..о, інтел..ект, шасі
                        Б   нер..аціональний, ір..аціональний, тер..иторіальний
                        В   ем..iграція, ім..іграція, ап..еляція
                        Г   барок..о, ком..ісія, тер..ор
                        Д   ван..а, кор..ектура, грам..
                         
7. Префікс при- треба писати в усіх словах рядка
                        А   пр..тихнути, пр..бережний, пр..буток
                        Б  пр..біднюватися, пр..везений, пр..славний
                        В  пр..солодити, пр..солодкий, пр..сісти
                        Г  пр..мирний, пр..міський, пр..чинити
                        Д  пр..сохнути, пр..високий, пр..ахкувати
                         
8. Літеру с треба писати в усіх словах рядка
                        А   бе..коштовний, ..казати, ..керований
                        Б  ..формувати, пере..кочити, ..фотографувати
                        В  ..плетений, ..питати, ..шити
                        Г ..тягнути, ро..тлумачити, не..терпний
                        Д  ..фальшувати, бе..смертя, ..хвалити
                         
9. Виділене слово слід писати з малої літери в рядку
А   Йшли ми до (Ш, ш)евченкового генія духу золотого зачерпнуть!
Б   Щороку в березні в усіх навчальних закладах України відбуваються (Ш, ш)евченківські   читання.
В  Оригінальні (Ш, ш)евченкові твори дають щедру інформацію про те, як він жив.
Г   Озветься знов діброва темнолиста, коли до тебе, хлопче, край села, немов дарунок теплого дитинства, (Ш, ш)евченкова калина зацвіла.
Д   Живе й не вмирає (Ш, ш)евченківська мати, колгоспна кріпачка, забута не раз.

10. Через дефіс пишуться всі слова в рядку
                        А  договірно/правовий, культурно/освітній, гостро/критичний, морально/етичний
                        Б  медико/генетичний, ново/грецький, мінерально/сировинний, південно/східний
                        В  житлово/будівельний, військово/повітряний, суспільно/корисний, лірико/драма-тичний
                        Г  молочно/білий, науково/практичний, загально/освітній, організаційно/методичний
                        Д  мідно/червоний, навчально/виробничий, героїко/романтичний, електронно/ оптичний

11. Частка НЕ пишеться РАЗОМ з усіма словами рядка
                        А  не/довгочасні стосунки; не/спростований факт; не/високе дерево
                        Б  не/начебто знаю; не/ясний, а похмурий; не/сказанне диво
                        В  не/виконавши проект; не/званий гість; не/розроблені питання
                        Г  не/активний учень; ще не/розв'язані проблеми; не/гайні вказівки

12. Виділене слово вжито в переносному значенні в реченні
                        А  Сміються в сонці золотому річки, і села, і поля.
                        Б  Що думаєш сказати, спершу обміркуй.
                        В  Я шукав усе світле в дорозі і в людях.
                        Г  Найдужче у житті цінував я хліб.


13. Синонімічний ряд утворюють слова
                        А  ідеальний, уявний, ілюзорний, примарний;
                        Б  спільність, згода, спільнота, договір;
                        В  наступати, просуватися, наставати, запановувати;
                        Г  досить, доволі, вистачить, годі.
                         
14. Фразеологічний зворот ужито в реченні
                        А  Митцю не треба нагород, його судьба нагородила.
                        Б  Сказано по струні ходити – і ходи.
                        В  Мені потрібне слово, а не слава.
                        Г  Дніпро манив нас маревом води.
                         
15. До жіночого роду належать усі іменники рядка
                        А  вуаль, Чилі, акварель, Міссісіпі
                        Б  зала, синиця, воєвода, комісія
                        В  загс, ГЕС, жовч, пастораль
                        Г  бязь, СДПУ, Токіо, юнь
                        Д  сутінь, путь, степ, галузь
                         
16. Закінчення -е в кличному відмінку мають усі іменники рядка
                        А  юнак, Київ, боєць, поезія
                        Б  пам’ять, світ, слухач, Анастасія
                        В  чумак, красуня, кравець, ніч
                        Г Галя, вітер, брат, радість
Д  жнець, душа, лицар, Ростислав
17. Правильно утворено всі імена по батькові в рядку
А  Юрійович, Петрівна, Валерієвич
Б  В’ячеславівна, Євгенович, Кузьмич
В  Святославович, Матвійович, Ігоревна
Г  Іванівна, Іллінічна, Геннадійович
Д  Арсенівна, Яківович, Романівна
18. Правильними є всі відмінкові форми числівників у рядку
                        А  сто вісімдесят сьомого, двомастами п'ятидесяти двома
                        Б  шістдесяти семи, чотирма, шестиста, дванадцятий
                        В  трьомастами дев'яноста шістьма, сімох, одна третя
                        Г  сімдесятьма двома, дві тисячі другий, дев'яноста шостого
                         
19. Неправильно утворено форму наказового способу дієслова в рядку
                        А  зробимо
                        Б  зробімо
                        В  зроби
                        Г  зробіть
                        Д   нехай зроблять
                         
20. Частку вжито в рядку
                        А   хоч би бровою моргнув
                        Б    або пан або пропав
                        В   задержати слово на язиці
                        Г    хто в луг, а хто в плуг
                         
21. Граматично правильно утворено словосполучення
А  програміст по професії
Б  відправити по пошті
В  виплатити по сто гривень
Г  дбайливий по відношенню до майна
Д  подорожувати по європейським країнам
22. Простим є речення
А  А серце заб’ється частіше, збудить бентежний рій думок.
Б  Моя душа ніколи не забуде того дарунку, що весна дала.
В  Я стаю ніби меншим, а навколо більшає й росте весь світ.
Г  А війне вітром із заходу – запіниться, забурує синє море
23. Складнопідрядне речення з підрядним означальним
А  Рідну пісню треба захищати так, як захищають рідний край.
Б  А доки є пісня, нікому не вдасться захмарити небо моєї душі.
В   Духовність – озонова пелюстка, що так бережно огортає планету й не дає зруйнувати життя.
Г Народе мій, як добре, що ти у мене є на світі.


Завдання 2428 мають на меті встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного ЦИФРОЮ, доберіть відповідник, позначений БУКВОЮ, і поставте позначки в бланку А на перетині відповідних колонок і рядків.

24. Установіть відповідність між фразеологізмами та їх тлумаченнями
Фразеологізм

1 бочка Діогена


2 авгієві стайні

3 халіф на годину

4 езопівська мова

Значення
А  замаскований спосіб висловлювання думок з натяками
Б  відмова від зручностей і вигод
В  щось дуже занедбане, безлад
Г людина, яка благотворно впливає на когось, приносить користь
Д  людина, яка захопила владу або наділена нею на короткий час



25. З’ясуйте, якою частиною мови є виділені слова в реченні (цифра позначає наступне слово).
Людство давно та всерйоз замислюється над тим, як обмежити (1)свій, (2)найчастіше небажаний, вплив на живу природу, як регулювати клімат, (3)стримуючи цим темпи глобального (4)потепління.

                        А   іменник
                        Б   займенник
                        В   дієприкметник (як форма дієслова)
                        Г    дієприслівник (як форма дієслова)
                        Д   прислівник

26. Установіть відповідність
Вид односкладного речення

1 означено-особове

2 неозначено-особове

3 узагальне-но-особове

4 безособове

Приклад
А   Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема.
Б   Друга шукай, а знайдеш – тримай.
В   Над широким Дніпром у промінні блакить.
Г   Нас зустрічають хлібом-сіллю.
Д   Багатій, розбруньковуйся, мово!



27. З’ясуйте вид підрядних речень у наведених прикладах
1 означальне
2 з’ясувальне
3 обставинне часу
4 обставинне умови

А  Твій дух не став приниженим і плюсклим, хоч слала доля чорні килими.
Б   Ви знаєте, як липа шелестить у місячні весняні ночі?
В  Бачу за морями золоті дороги, де припав до неба синьоокий степ.
Г  Коли прибудеш влітку до столиці, немов на конях вилетять каштани, угору підіймаючи правиці.
Д  Коли слова на порох стерті, сповідатись зорям зайво.






28. Установіть відповідність
Відокремлений член речення

1.означення

2. прикладка (різновид означення)

3. обставина

4. додаток

Приклад
А  Натомившись од щоденних справ, я душею й тілом спочивав
 на галяві.
Б   Суд? Окрім суду природи, я всі зневажаю суди.
В   Обсипані пилом роси, підсніжники щемно запахли.
Г   Ще вітрами шумів ясно день, та лелеки доріг не втрачали.
Д   Знайшла в пилу золочену підкову – невизнаний старокозацький
герб.

Прочитайте текст і виконайте завдання 29-36
Більший за самого себе
(1-9) Немає речей менш знаних, ніж речі загальновідомі. Шедеври світової літератури дістали привілей бути в усіх на вустах, навіть не доходячи до серця. Кому не відомо, що таке «Дон Кіхот» і хто такий завзятий гідальго Дон Кіхот Ламанчський? Перший-ліпший школяр достеменно з’ясує, що великий Сервантес створив нищівну пародію на відірвані від життя рицарські романи, а в Рицареві Сумного Образу висміяв людину, яка втратила чуття реальності і силкується повернути назад колесо історії. Відтак вона заслуговує чималої зневаги, і випадають їй ґулі й синці, а зовсім не пироги й млинці. Як казав у романі той вельми обдарований чуттям реальності корчмар: «Не такий я дурний, щоб у мандрівні рицарі шитися. Я ж таки бачу, що тепер інший світ настав».
(10-13) Мовляли, що Дон Кіхот пізно народився, утрапив не в свою добу. Однак в усі часи не підупадала мудрість: «Нема дурних», а тому в усі часи Дон Кіхоти й були Дон Кіхотами. І що цікаво: що мізерніший траплявся читач, то сердечніше він потішався над Дон Кіхотом.
(14-16) А Байрон чомусь не сміявся: «З усіх повістей це найпечальніша…». А Гайне з дитинства плакав, коли читав, як переміг Дон Кіхота мерзенний цирульник, і в зрілому віці «на фатальних роздоріжжях» свого життя прикликав образ «худорлявого рицаря».
(17-20) Ідея Дон Кіхота не належить добі Сервантеса, вона загальнолюдська, вічна ідея. Певно, Дон Кіхот визрівав ще з тих незнаних, загублених у темряві праісторії часів, коли малосила людина вперше, може, невміло, але чесно стала супроти тріумфу неправди, – і не скінчиться він доти, доки не затреться відмінність між добром і злом.
(21-27) Дон Кіхот продовжувався в незліченних «диваках», у химерниках та «ідіотах» усіх літератур світу. Більше того, Дон Кіхот продовжується в усе нових і нових поколіннях, які до нього звертаються. І все, пережите людством під знаком Дон Кіхота, стає Дон Кіхотом – увіходить у зміст його образу – для наступних поколінь. І тому сказане про Дон Кіхота Байроном або Достоєвським, Гайне або Ейнштейном сьогодні для нас є не менш важливим, ніж сказане Сервантесом, а життя багатьох «мудрих безумців» має до вічної ідеї Дон Кіхота не менший стосунок, ніж образ самого завзятого гідальго.
(28-32) Хіба не Дон Кіхотами були ті незліченні в світовій історії, котрі ставили свою честь і славу своєї землі вище за добробут і саме життя? Дон Кіхотовим сучасникам його чуття честі і слави здавалися смішними, але ж були на шляхах людства епохи, коли честь і слава надихали людей на неймовірні звершення, на необжиті висоти благородства. «Шукаючи собі честі, а князеві слави…».
(33-35) Недарма Тарас Шевченко, який так гостро переймався козацькою славою – не останньою серед слав людської історії, – вбачав трагедію в тому, що нащадки козаків забули, що таке слава, самопожертва.
(36-43) Відомо, що Дон Кіхот був улюбленою книгою Ейнштейна протягом його життя, що друзі вважали його Дон Кіхотом і він сам собі в цьому зізнавався… Ключем для розуміння цієї, на перший погляд, парадоксальної спорідненості можуть бути Ейнштейнові слова: «Моральні якості видатної людини мають більше значення, ніж суто інтелектуальні досягнення». Моральні цінності – це було найголовніше для Ейнштейна, поза ними все втрачало свій сенс і свою привабливість, поза ними життя не мало радості. А то вже і є донкіхотство. І скільки зворушливих прикладів такого донкіхотства явило Ейнштейнове життя!
(44-51) Однак спорідненість Ейнштейна з Дон Кіхотом не вичерпується етичним максималізмом, адже й науковими відкриттями Ейнштейн зобов’язаний своєму… донкіхотству! Саме в єдиній теорії поля колеги вбачали ознаку його донкіхотства. Часом треба бути легковірним, щоб дійти до серйозного; слід вирватися з обіймів «нормального» мислення, щоб мислити розумно. Не випадково Ейнштейн уважав найбільш науковою якістю людського мислення… фантазію. Так само і Дон Кіхот, який дивовижно не бачив і не розумів того, що бачили й розуміли всі, осягнув натомість щось незмірно більше, важливіше й триваліше, що хвилюватиме й надихатиме людство довіку.
(52-54) А заразом усе це й дало право Достоєвському сказати: «Якби скінчилася земля, і спитали б там десь людей: «Чи ви зрозуміли ваше життя на землі і який про нього зробили висновок?» – то людина могла б мовчки подати «Дон Кіхота».
За І. Дзюбою
29. Слово, виділене в реченні «Перший-ліпший школяр достеменно з’ясує, що великий Сервантес створив нищівну пародію на відірвані від життя рицарські романи» (рядки 4, 5), означає
А гостро сатиричний художній твір, якому властива історична конкретність
Б твір, який перебільшено комічно наслідує якогось автора або літературний напрям
В великий, складний за будовою епічний твір, у якому широко охоплені життєві події певної епохи
Г твір, у якому широко зображені історичні події, поставлено загальнолюдські проблеми

30. Фразеологізм доходити до серця, ужитий у реченні «Шедеври світової літератури дістали привілей бути в усіх на вустах, навіть не доходячи до серця» (рядки 1, 2), розкрито в рядку
А відчувати душевний неспокій
Б усвідомлювати значення чого-небудь
В ставати чиїмсь надбанням, діставатися комусь
Г боляче вражати, зачіпати когось

31. Виділені слова є метафорами, ОКРІМ
А А Гайне… в зрілому віці «на фатальних роздоріжжях» свого життя прикликав образ «худорлявого рицаря» (рядки 14-16).
Б Моральні цінності – це було найголовніше для Ейнштейна, поза ними все втрачало свій сенс (рядки 39-41).
В Честь і слава надихали людей на неймовірні звершення, на необжиті висоти благородства (рядки 30, 31).
Г Часом… слід вирватися з обіймів «нормального» мислення, щоб мислити розумно (рядки 47, 48). 

Комментариев нет:

Отправить комментарий